Interview Meets Gisele Haas, Bengalcuts of Chadna - BENGAL CAT

Ne zamandan beri Bengal kedisi yetiştiriyorsunuz ve bunu yapmanıza ne sebep oldu?

Bengal kedilerimin sadece güzel görünmekle kalmayıp, aynı zamanda karakterleri aracılığıyla kendilerini özellikle sevimli hayvanlar olarak gösterdiklerini belirleyebildiğim için, bir yetiştirici olarak her durumda bu olumlu özellikleri korumak ve geliştirmek istiyorum. Bu nedenle, kedilerimin kendi yavrularına sıcaklıklarını ve şefkatlerini vermelerine ve onların sevimli ve sevecen Bengal kedileri olmalarına izin vermeye karar verdim. Bu kedilerin yetiştiricisi olarak, olumlu cins özelliklerinin (dış görünüm ve karakter) korunmasına ve desteklenmesine yardımcı oluyorum.

Bu amaca ulaşmak için elbette bir yetiştirici olarak uygun bilgi ve eğitim almam gerekiyor. Bu nedenle Verband Deutscher Katzenfreunde eV’nin bir üyesiyim ve cinsim TICA’ya kayıtlı. Damızlık hayvanlarımın standardı tam olarak karşıladığından ve hatasız olduğundan emin olmak için sergilerde damızlık hakemlerinin objektif yargısıyla karşı karşıya kaldım. Tüm Bengal kedilerim artık “Şampiyon” unvanını taşıyabilir.

Yavru kediler rahat, sıcak bir odada doğarlar ve hayatlarının ilk birkaç haftasını orada geçirirler. Ancak ayağa kalkıp koşarken tüm evi keşfetme şansı yakalarlar. Yavru kedinin iyi bir şekilde sosyalleşmesi benim en büyük önceliğim olduğu için, ilk on iki haftada sosyal partner olarak kişiye, apartmandaki farklı seslere ve mekanlara göre şekillenirler. Köpeklerimizi ve özelliklerini tanır ve saygı duyarsınız. Yabancılarla da temas kurulur.

Ana sayfamda kedilerimle ilgili daha fazla bilgi ve birçok resim bulabilirsiniz. Zaman zaman güzel yavru kedilerim oluyor (siyah rozetli). Herhangi bir sorunuz var mı veya yavru kedilerimizden birine sevgi dolu bir yuva vermek ister misiniz? O zaman aramanızı veya e-posta mesajınızı bekliyorum. (Yetiştirici bilgilerini içeren kutuya bakın)

 

bengal kedisi fiyatı

 

Bengal kedisini genel olarak nasıl tanımlarsınız?

Bengal kedisi, çizimi kökenini, vahşi felis bengalensis’i (ALC Asya Leopar Kedisi) anımsatan evcil bir kedidir. Bengal kedileri melezdir, yani ilk kez 1963’te genetikçi Jean Mill tarafından ALC ile kısa tüylü ev kedileri arasındaki çiftleşmeden gelirler. Bu ev kedisinin gelişimi sırasında Mısır Mau, Abyssinian, Oriental Shorthair veya American Shorthair gibi ırklar çaprazlanmıştır. Bugün Bengal kedisi yalnızca gerçek bir cins olarak yetiştirilmektedir, bu nedenle Bengal, Bengal ile çiftleştirilmiştir.

Vahşi görünüm, suyla oynama keyfi ve ayrıca muazzam zıplama gücü, Bengal kedisinin vahşi akrabalarından bir miras olarak bugüne kadar koruduğu özelliklerdir. Bengal kedileri orta boy ila büyük ev kedileridir, yaklaşık 5 ila 7 kilo ağırlığındadırlar, kaslı ve güçlüdürler, ancak asla dolgun görünmezler. Aksine, uzun ve kaslı bacakları sayesinde vücudu son derece zarif görünüyor. Kürkleri kısa, son derece ipeksi ve yumuşaktır.

Bengal hakkında bu kadar büyüleyici olan şey nedir, peki bu kedi türünü bu kadar benzersiz yapan nedir?

Bengal kedileri doğası gereği çok özeldir: Karakterleri olağanüstü güçlüdür, çok meraklıdır, güvenilirdir, arkadaş canlısıdır, özenlidir, asla saldırgan değildir, sevecendir, sevimlidir ve son derece canlıdır. Halkının hayatında yer alırlar, suya çok düşkündürler ve insanlarını duşlara götürürler.

Eşsiz sesiyle insanlarıyla “konuşur”, başka hiçbir kedide bu cıvıltıyı ve şarkı söylemeyi hiç duymadım. Bir Bengal kedisi, zekası ve sevimli doğası nedeniyle diğer hayvanlara saygı duymayı ve/veya sevmeyi çok çabuk öğrenir. Ayrıca, biz iki ayaklı dostlarımızın ona nelere izin verdiğini ve ne yapmaması gerektiğini öğrenir öğrenmez asla kasıtlı olarak bir şeyleri mahvetmeyecektir. Davranışları bir köpeği andırıyor. Böylece, örneğin nesneleri getirme gibi görevleri tamamlayabilir ve her fırsatta iki ayaklı arkadaşını takip eder.

İki Bengal kedisi veya yetişkin Bengal kedisi almak isteyen biri ne bilmelidir? Dikkate alınması gereken herhangi bir özel özellik var mı? Yeni başlayanlar için uygunlar mı?

Bengal kedileri dışarıda değil. Ailenle birlikte apartmanda yaşamalısın. Güvenli bir serbest tekerlekten kesinlikle mutlu olacaktır. Ayrıca bir koşum takımıyla açık havada hayattan zevk almayı çok çabuk öğrenir. Vahşi ataları nedeniyle, Bengalliler vahşi doğada çok geniş bir alanı talep eder ve savunur, bu nedenle mahalle ile sorun yaşanması kaçınılmazdır. Vahşi görünümü nedeniyle insanlar ondan korkabilir ve acı çekmesine neden olabilir. Son olarak, bu eşsiz kedi, bir açık hava kedisinin tehlikelerine maruz kalmamalıdır.

Böyle bir Bengal kedisi evin etrafında büyük bir sevinçle zıplar, tırmanır, koşar ve koşar. Bu nedenle, bir Bengal kedisi asla yalnız tutulmamalı, sadece başka bir canlı kedinin (veya köpeğin) sevgi dolu bir yuva bulduğu ailelerde alınmalıdır. Yeni oyun arkadaşının “safkan” olması veya daha önce bir hayvan barınağında yaşamak zorunda kalması hiç önemli değil. En önemli şey, Bengal kedisinin yanında dört ayaklı bir “dost” bulunmasıdır, böylece can sıkıntısı olmaz. Ancak o zaman bu canlı kedi tamamen mutlu olacak ve iki bacaklı aile üyeleriyle kapsamlı kucaklaşmaların tadını çıkaracak.

Sosyalleşme özellikle Bengal kedileri için önemlidir. Bu nedenle, böyle bir kedi sadece güvendiğiniz bir yetiştiriciden satın alınmalıdır. Kedi ancak geniş insan temasına sahip olduğunda ve aile hayatını öğrendiğinde, zevk alacağınız sevimli ve dengeli bir ev leoparına dönüşecektir. İlgilenenler kesinlikle kulübeye bakmalı ve kedilerin yetiştiriciyle nasıl yaşadıklarını ve nasıl davrandıklarını görmelidir. Kediler, yetiştirici ile iyi ve yakın temas halinde olmalıdır. Bengal kedilerinin ziyaretçilerden çekinmesi normaldir, ancak yetiştiriciden değil.

Bengal kedileri zevkle ve sıklıkla işaretlemeyi sever. Bu nedenle erkeğin yaşamın ilk yılında acilen kısırlaştırılması gerekir.

Bir yetiştirici olarak, sağlıklı Bengal yavrularının doğması için nelere dikkat etmelisiniz?

Kedilerim kedi gribi ve kedi hastalığı, lökoz ve kuduza karşı aşılıdır. Bu tehlikeli hastalıklara karşı antikorlar, anne sütü yoluyla yavru kedilere geçer. Damızlık kedilere bulaşabilecek bir kalp kası hastalığı olan HCM’yi dışlamak için kedilere düzenli aralıklarla kalp sesi muayenesi yapılır. Damızlık kedilerin normal solucan temizleyicisi de ebeveyn hayvanların bakımının bir parçasıdır, böylece sağlıklı yavru kedilere sahip olmak ve onlara bakmak için yeterince sağlıklı ve güçlü kalırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *